1

Topic: Black Speech and Albanian

Recently some users on Reddit have discovered that word-list from Orcish Nations site (usually labelled as MERP dialect) is in fact just Albanian language. Unfortunately these words were borrowed into Svartiska and Shadowlandian dialects too. Original post. The fact of borrowing from Albanian would be OK if it wasn't like 90% of wordlist with very lazy phonetical adaptation. So currently I discourage you from using Svartiska and MERP-derived words. The dictionaries were updated with new etymological information, but probably I've missed few words.

Also I announce a big rebuild of the site which was already planned prior to the information above. A large part of the articles including Lessons will be treated as obsolete and deprecated. Later I will also publish information on my new dialect which is still under construction (planned for mid January 2022, but may be postponed).

--------------------------------------------------------------------------

Недавно пользователи Reddit обнаружили, что словарь сайта Orcish Nations (диалект MERP) - это просто Албанский язык. К сожалению, слова из этого списка слов были заимствованы также в диалекты Svartiska и Shadowlandian. Оригинальный пост. В самом факте заимствования не было бы ничего плохого, если бы это не было около 90% всех слов диалекта MERP, и если бы фонетическая адаптация не была настолько ленивой. Поэтому я настойчиво рекомендую не использовать слова, заимствованные из диалектов Svartiska и MERP. Словари были обновлены новой информацией об этимологии, но возможно я пропустил несколько слов.

Также я анонсирую большое обновление сайта, которое  было запланировано ещё до того, как мне стала известна вышеизложенная информация. Большая часть разделов (включая Уроки) будет трактоваться как устаревшая и нерекомендуемая к использованию. Позже также будет опубликована информация о моём новом диалекте, который всё ещё находится в процессе создания (планируется на середину января 2022 года, но может и задержаться).

P.S. Фраза "Учи олбанский" заиграла новыми красками smile

2

Re: Black Speech and Albanian

For the first time Albanian words appeared in mass in MERP module "Gorgoroth" (ICE3112, 1990)